Türkiye'nin Biyoloji Forumu
Temmuz 28, 2014, 16:23* *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  

Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Amino asitler nerede üretilir?  (Okunma Sayısı 8536 defa)
.:SiRiN:.
Forum Cumhurbaşkanı :)
Asıl Üye

Kurucu Üye

« : Kasım 07, 2005, 21:23* »

Amino asitler, vücut hücrelerinin sitoplazmalar?nda üretilir. Ard?beslek (heterotrof) canl?lar?n büyük bir k?sm?, amino asitlerinin kaba yap?ta?lar?n? besinleri arac?l???yla d??ar?dan al?rlar

?TÜ, Moleküler Biyoloji ve Genetik,doktora ö?rencisi, ara?t?rma görevlisi...
jeronimo
Üye
**

E-Posta
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2006, 22:36* »

Amino asitler ancak kloroplastta üretilirler fakat hetetrof canl?lar örne?in insan karaci?er hücrelerinin sitoplazmalar?nda di?er organik maddelere örnegin glukoza amin grubu ekleyerek amino asit e dönü?türebilir ancak 12 çe?it amino asit için bu geçerlidir dolay?s?yla hetetroflar için amino asit üretti cülesi yanl?? olur çünkü biri organikten organi?e dönü?ümdür di?eri ise inorganikten organik üretimidir bu nedenle gerçek amino asit üretimi ototroflarda fotosentezle olur sayg?lar?mla
neo
Acemi :)
*

« Yanıtla #2 : Mart 24, 2006, 17:19* »

say?n jeroninimo bu söyledi?nizi aç?klayan bir kaynak belirtir misiniz? çünkü çok ilgi çekici.
?imdiye kadar  san?rd?m ki fotosentezde üretilen glikozdur. ancak diyorsunuz ki ?imdi aminoasit üretilir ve biz üreticilerden besin zincirini kullnarak al?yoruzz.
amiino asit metabolizmas? bana bir ?eyler ça?r??t?yor giibi.
oysa onca ribozomlar onca kodon-antikodonlar , onca dna okunmas? bo?unam?ym??.
ilginç

bilimadami.net
jeronimo
Üye
**

E-Posta
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2006, 21:08* »

sevgili neo siz benim söylediklerimi hep yanl?? anl?yorsunuz kaynak bütün organik kimya kitaplar? ben bitkilerde üretilen tek besinin glukoz olmad???n? amino asitlerinde fotosentezde üretildi?ini söylüyorum insan gibi hetetrof mekanizmalar amino asitleri inorganik maddelerden üretemez diyorum ancak di?er organik maddeleri örne?in glukozu PGA ya parçalayarak amin grubu ekleyip amino asite çevirir diyorum  bitkilerin yapt??? inorganik maddeN amino asit yap?m? bizim ise yapt???m?z bir organi?i ba?ka bir organi?e çevirmek ve bu anlatt?klar?m?n ribozom kodon antikodonla alakas? yok dikkat edin amino asit sentezi farkl? ?ey protein sentezi farkl? ?ey elbetteki bütün canl?lar kural olarak protein sentezi yapar ancak her canl? amino asit sentezi yapamaz yani biz insan olarak amino asitleri anorganik maddelerden üremeyiz ancak elbette protein sentezi yap?yoyruz dolay?s? ile ribozom kodon antikodon kullan?yoyruz sayg?lar?mla
neo
*

« Yanıtla #4 : Mart 28, 2006, 11:49* »

http://www.rpi.edu/dept/bcbp/molbiochem/BiochSci/sbello/new_page_2.htm

sayg?lar?mla

bilimadami.net
jeronimo
Üye
**

E-Posta
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2006, 22:08* »

sevgili neo gönderdi?in metin için te?ekkürler ancak ?una kanaat getirdimki hala beni anlamam??s?n gönderdi?in metinler yukar?da söylediklerimi teyit ediyor zaten  ?öyleki ben insan?n inorganikten amino asit üretemedi?ini söylemi?tim ancak di?er organik maddelerden amino asite çevrim yap?ld???n? söylemi?tim sende gönderdi?in kaynaklarla bunlar? do?ruyorsun örne?in pga (fosfogliserik asit) ten serin amino asitinin
piruvattan alanin amino asitinin  ketoglutarattan glutamin amino asitinin sentezlenme yollar?n? göndermi?sin neticede gerek PGA gerek P?RUVAT gereksede KETOGLUTARAT olsun üçüde organik madde  bana KARBOND?OKS?T N?TRAT TUZU VE SU dan amino asit sentezlendi?ine dair bir belge göndermi? olsayd?n ki böyle bir belge yok o zaman hakl? ç?kacakt?n ( memeliler için söylüyorum) ancak karbondioksit nitrat ve su dan yani inorganikten amino asit üretmek yaln?z ototroflara hast?r bizler ancak onlardan ald???m?z pga pruvat ketoglutarat ve onlar?n piri glukoz gibi maddeleri seninde bize gönderdi?in yollarla amino asite çevirebiliriz çeviremediklerimizede esensiyel aminoasitler denir sayg?lar?mla
ayr?ca gönderdi?in metinde tirozin amino asitinin adrenalin nöradrenalin ve dopamin gib hormonlara dönü?ümününde ?u anki konumuzla bir alakas? yok tekrar sayg?lar?mla
« Son Düzenleme: Mart 29, 2006, 22:15* Gönderen: jeronimo » Logged
neo
*

« Yanıtla #6 : Mart 31, 2006, 08:57* »

o zaman biz protein sentezide yapm?y?yoruz yap?lan i? sentez de?il çinkü sadece polipeptid olu?turma bu tamamen yanl?? kullan?lan bir terim?
aminoasit sentezi gibi.
  sayg?lar?mla

bilimadami.net
jeronimo
Üye
**

E-Posta
« Yanıtla #7 : Mart 31, 2006, 10:03* »

üstad?m bu konuyu sizinle yüzyüze konu?may? inan?n çok isterdim çünkü yaz?yla anla?am?yoruz tekrarl?yorum amino asit sentezi farkl? ?ey protein sentezi farkl? ?ey size ?öyle bir cümle kuray?m amino asitlerin hepsi evrensel ancak amino asitlerden sentezlenen proteinlerin hepsi evrensel de?il canl?lar ister amino asiti kendi sentezlesin ister d??ar?dan eksojen olarak als?n ald?klar? bu amino asitleri genlerden gelen ?ifrelere uygun olarak s?raya diziyorlar dehidrasyon sentezi ile birbirine ba?l?yorlar ve protein üretiyorlar (kendilerine özel)  dolay?s? ile amin?o asitler özel de?il proteinler özel her canl? kendi proteinini sentezlerken amino asitleri kendilerine uygun s?raya çe?ite ve say?ya koyuyorlar yani siz bir duvar örüyorsunuz duvar?n yap?s?n? siz belirliyorsunuz ancak gerekli tu?lalar? d??ar?dan da alabilirsiniz kendinizde üretebilirsiniz dikkat edin duvar= protein yap?ta? ? tu?la ise = amino asit genlerdden gelen ?ifreye göre tuglalar? s?raya koyuyorsunuz bu sayede protein üretiyorsunuz  ?öyle bir söz var her canl? kendi proteiniini kendi sentezlemek zorunda ancak proteini sentezlemek için gerekli amino asiti kendide sentezleyebilir d??ar?dan da alabilir
mimoza
*

« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2006, 15:03* »

amino asitler basit organik moleküller olduklar? için üretimleri fotosentezle olur.ökaryot hücreler özel organellerde (kloroplast) üretirler
Özgür
Forum Cumhurbaşkanı :)
Aşmış üye :)

"Tüm cevaplar? bulana dek sormaya devam edece?iz"

E-Posta
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2006, 14:05* »

bir ?eyin ürtimi ile sentezi farkl? kavramlar arkada?lar. aminoasitlerin(=aa) üretimi dendi?inde bunun organik ve inorganik hammadelerinin de üretildi?i prosesin tamam? akla gelir. prokaryotlar?n (örn; bakteriler ve mikroorganizmalar?n pek ço?u) ve fotosenteztik ototroflar fotosentez süreçlerinde aminoasit hammaddeleri "üretirler" ve/veya bunlar? kullanarak aa "sentez" ve/veya sentez ederler. yukar?daki "duvar-tu?la" örne?inde "tu?la" üretilen, "duvar" ise sentez edilendir. ?nsanlar da dahil bütün memelilerde metabolizmada, aminoasitler "sentez" edilirler, ÜRET?LMEZLER. bu ikisini birbirine kar??t?rmamak laz?m, keza, sorumuz: "Aminoasitler nerede ÜRET?L?R?" olarak sorulmu?. sayg?lar?mla.

Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmu? ve kal?pla?m?? kural b?rakm?yorum. Benim manevi miras?m bilim ve ak?ld?r. (Kemal ATATÜRK)
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
burclar | RSS

Email ile RSS abonesi olmak için tıklayınız.